Čína je jedním z předních hráčů v oblasti solární energie a vývoje solárních technologií. V posledních letech se země zaměřila na výstavbu solárních věží a elektráren, které mají potenciál zásobovat miliony domácností energií.
Historie čínských solárních věží sahá do roku 2018, kdy byla v provincii Gansu uvedena do provozu první 100MW solární elektrárna. Tato elektrárna, nacházející se ve městě Dunhuang, je vybavena věží pohlcující teplo, která měí 260 m. Elektrárna pokrývá pole o rozloze 7,8 kilometrů čtverečních a je schopna vyrábět 390 milionů kWh elektřiny ročně.
V současnosti je Čína na čele vývoje a výstavby solárních věží. Ve vyprahlé poušti Gobi vyrostla solární elektrárna, která bude zásobovat milion domácností. Tato elektrárna, nazvaná Delingha, pokryje plochu 25 kilometrů čtverečních a bude prvním čínským soukromým projektem tohoto rozměru. Součástí elektrárny je šest obřích věží napojených na pole solárních zrcadel. S celkovou kapacitou 200 megawattů bude po svém dokončení ročně zásobovat milion čínských domácností.
Čína také plánuje postavit nejvyšší věž světa, která bude využívat všechny dostupné ekologické technologie, včetně solární, větrné i geotermální energie. Tento projekt je dalším důkazem čínského závazku k využívání obnovitelných zdrojů energie a snaze o snížení závislosti na fosilních palivech.
Vývoj a výstavba solárních věží v Číně je důležitým krokem k dosažení udržitelné energetické budoucnosti. S rostoucími investicemi do solárních technologií a ambiciózními plány na výstavbu nových solárních věží se očekává, že Čína bude i nadále hrát klíčovou roli v globálním přechodu k čisté energii.