Vyjet si na kolo můžete ještě před příchodem chladnějších dnů. Poté budete muset kolo zazimovat a na nějaký čas řádně schovat, aby se nijak nepoškodilo. I přes to, že svému kolu budete věnovat svůj volný čas, budete si muset akci po uplynutí zimy zopakovat. Každé kolo se musí důkladně zazimovat a následně připravit. To se ovšem dělá na jaře. Jak kolo zazimovat?
Péče o kolo před zimou
Pokud se důkladně věnujete zazimováním svého cyklistického kola, prodlužujete mu tím jeho životnost. Je jednouché ho uschovat do sklepa a poté vytáhnout až na jaře. Tento postup je však mylný a neměl by být prováděn. Tedy alespoň ne v okamžiku, kdy máte zájem o to, aby vaše kolo nějaký čas vydrželo. Zapotřebí bude při zazimování cyklistického kola jednoduchá sada, napuštěná voda v kbelíku, čistý hadr, olej a vazelína. Jaké další pomůcky si k tomu přinesete bude záležet na vás.
Doporučujeme si vzít i zubní kartáček, ten slouží pro těžko dostupná místa. Cyklistické kolo je po celé sezóně umazané, a takhle byste ho rozhodně nemohli uchovat. Nejde o to, že by vám to zašpinilo sklep, ale vše by mohlo dojít do fáze, kdy by to mohlo poškodit mimo jiné i samotné kolo. Nikdy nevíte, co všechno se na vašem kole vyskytuje.
Malé detaily opravte a kolo vyčistěte
Jestliže máte s kolem větší problémy, je vhodné ho vzít do servisu, kde vám ho opraví a po téhle stránce už budete mít klid. Pokud se v kolech vyznáte a jde pouze o malé detaily, můžete to opravit svépomocí. Dotáhnout brzdy, zkontrolovat celkový stav a promazat olejem. Vše byste před ukončením sezóny měli bezesporu podstoupit.
K zazimování ale nepatří jen seřízení jízdního kola, ale také i jeho vyčištění. Cyklistické kolo by po vašem zásahu mělo vypadat jako nové. Nebojte se použít saponáty, které jsou určené pro cyklistická kola, poté kolo propláchněte vodou. Pomocí hadříku a kartáčku se zbavíte nečistot, které nešly jednoduše spláchnout, ať už byl důvod jakýkoli. Vazelína slouží pro namazání všech důležitých částí, podobně jako olej.