Pokud máte rádi stříbro a nekupujete si nic jiného, pak se časem může stát, že zčerná, a to i přes to, že se jedná o kvalitní výrobek. Vždy záleží na tom, jak s ním manipulujete a co s řetízkem nebo jiným doplňkem provádíte. Ne vše je s ním povoleno a jestliže budete dělat činnosti, které mohou stříbro poškodit, je potřeba následně jej důkladně vyčistit. Stříbro černá mimo jiné i stářím, kvůli tzv. oxidaci.
Co dělat?
Jestliže budete stříbru věnovat důkladnou péči a správné skladování, oddálíte tím proces stárnutí samotného výrobku. Ten poté vydrží daleko déle, než je předepsané doporučení. Je pochopitelné, že vám stříbro zčerná v případě, že se mu nebudete věnovat. Rozhodně nepočítejte s tím, že vám vydrží po celou dobu. Šperky černají kvůli speciální reakci, ale nemáte se čeho obávat, protože si hravě můžete stříbro vyčistit svépomocí, a to z pohodlí domova bez odborné pomoci.
K prvnímu tipu na vyčištění stříbra vám postačí alobal a jedlá soda, která má v sobě fungující ingredience a látky na čištění téměř všeho. Pomocí alobalu je nutné vyplnit prázdnou misku, do které nalijete horkou vodu, kterou můžete uvařit v konvici. Následně do vody nasypejte jedlou sodu, doporučená dávka je v rozmezí od jedné do dvou lžic. V další části už stačí jen vložit šperk do horké vody s jedlou sodou. Šperk nechejte v misce po dobu asi 5 minut. Jakmile proces dokončíte, šperk vyndejte a pořádně osušte.
Podobný postup, jen se solí
Podobně, jako tomu bylo v předchozím odstavci vezměte misku, kterou podložíte pořádně alobalem. V druhé části nechejte vařit vodu, která by měla dosahovat maximální možné teploty z konvice. Rozhodně proces nepřerušujte uprostřed. Po nalití vody do misky přidejte pár malých lžiček soli a poté důkladně promíchejte. V neposlední řadě můžete vložit do vámi připraveného roztoku šperk. Tentokrát však na pár desítek vteřin, protože je tento roztok daleko silnější než předchozí varianta. Nezapomeňte ho poté pořádně usušit.