Každý z nás vnímá teplo rozdílně a individuálně, ale asi všichni si teplo rádi dopřáváme. Ideální teplota v domácnosti je 20 – 22°C, ale není nic zvláštního, že ohledně teploty vznikají v domácnosti spory. Někteří lidé jsou prostě teplomilní a jiní zase chladnomilní. Většinou ale máme všichni rádi teplo, protože navozuje pocit pohodlí. Nezapomínejte ale, že při vysokých teplotách v místnosti, trpí naše sliznice, dýchací cesty a dochází k tomu, že se naše tělo zbavuje tekutin. Jaké jsou tedy ideální teploty v různých místnostech?
Koupelna
V koupelně se za ideální teplotu považuje 25°C. Při jejím přetápění mohou trpět obklady, lepidla, tmely a také kosmetika. Rozhodně se taková vyšší teplota nebude líbit ani vašim rostlinám, pokud nějaké v koupelně máte. A už vůbec se nedoporučuje v koupelnách s umakartovým jádrem, protože po několika letech může dojít k prohýbání materiálu a to zvlášť u dveří, které vám třeba časem nepůjdou zavřít. Do koupelen jsou ideální žebříkové radiátory, které mohou fungovat nezávisle na ústředním topení, pokud jsou elektrické, případně s vlastním termostatem.
Kuchyň
Kuchyň je místnost, ve které teplota kolísá nejvíce. Při vaření se zvyšuje teplota i vlhkost a to tím spíš, pokud používáme plynový sporák a několik hořáků současně. Pro kuchyně platí, že ideální teplota v nich je 17°C což neplatí, pokud je kuchyň spojená s obývacím pokojem. Kuchyň má po koupelně nejvíce obkladového a dřevěného materiálu a tomu vyhovuje spíše nízká teplota, stejně jako potravinám nebo vystavenému ovoci a zelenině. Vyskytuje se v ní spoustu bakterií, které se při vyšší teplotě budou rychleji množit. Vyšší teplota v kuchyni snižuje komfort, soustředění a chuť trávit v kuchyni čas.
Ložnice
Ideální teplota v ložnici v době naší nepřítomnosti je 16°C a protože je to místnost, ve které trávíme čas v noci, nemá takové nároky na teplo jako obývací pokoj, ve kterém trávíme přes den nejvíce času. Nedoporučuje se radiátory v ložnici přes den vypínat, protože než k večeru dosáhnou vyššího stupně, může to trvat dost dlouho. Ze stálých 16°C snadno dosáhnete po vašem příchodu domů požadovanou teplotu. Pro mnoho lidí je optimální teplota ke spánku 18°C, ale podle odborníků je to teplota 20°C. Samozřejmě, že v letním období toto pravidlo neplatí. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl být větší než 7°C a pokud si potrpíte na otevřené okno v ložnici, udržet si 18°C se vám určitě nepodaří.Už otevřením okna se vytváří vzdušné víry, které nevidíme okem, ale naše pokožka a plíce jejich teplotní rozdíly cítí.