I nový nebo ten nejdražší radiátor může mít problém s vytápěním místnosti a většinou není na vině žádná technická porucha. K tomu aby radiátor podával maximální výkon, potřebuje jednou za čas odvzdušnit. Tím ho zbavíte přebytečného vzduchu, který snižuje jeho činnost. Odvzdušnit radiátor zvládnete bez problémů sami, jen musíte vědět jak a kdy to nejlépe udělat.
Kdy je potřeba odvzdušňovat?
Jak již jsme psali výše, neodvzdušněný radiátor nefunguje naplno a tím má větší spotřebu, což vede k vyšším výdajům za energie. Jedním z ukazatelů, že je váš radiátor zavzdušněný je ten, že kterákoliv část radiátoru je studená a nehřeje, přestože je topení na maximum. Chybou je také to, pokud celý radiátor hřeje, ale teplota je nedostatečná. A takovým posledním ukazatelem je, když radiátor během topení vydává nepřirozené zvuky.
Jak na to?
Hned na začátku vypněte celý vytápěcí systém a nechte radiátor vychladnout. Otevřete regulační ventil a tím uvolníte proudění vzduchu v celém topném tělese a také průtok vody. Tento ventil je u starších radiátorů nahoře z boku, u těch novějších je umístěn na spodní straně. Po uvolnění přívodu vody můžete začít s vypouštěním. Kromě vody bude z radiátoru odcházet i nahromaděný vzduch. Před vypouštěním nezapomeňte na nádobu, do které vodu zachytíte.Čím více vody vypustíte, tím více jí musíte doplnit, tím také dostanete z radiátoru zbytky vzduchu. Sledujte také indikátor tlaku, který vám ukáže optimální hodnotu.
Tímto celý proces končí a vy už můžete uzavřít přívod vody i regulační ventil a spustit topení.
Nejlepší doba pro ovzdušnění je na začátku topné sezóny, ale žádný závazný termín k tomuto neexistuje. Můžete tak učinit kdykoliv během roku podle potřeby. Pokud se ovšem stane, že odvzdušnění vám k plnému výkonu radiátoru nepomůže, bude příčina pravděpodobně někde jinde. V takovém případě je potřeba zavolat odborníka, který funkčnost celého topného systému zkontroluje.