Teplé letní dny s sebou přináší jistá rizika. Ty se týkají například úpalu nebo úžehu. Ačkoliv se mnohým lidem zdají tyto pojmy stejné, opak je pravdou. Rozdíl je totiž nejenom v samotných příznacích, ale také původu. Je potřeba myslet na fakt, že úpal lze dostat i bez toho, aniž by svítilo slunce. Zásadní rozdíly vám popíšeme v následujících odstavcích.
Poznejte zásadní rozdíly aneb úpal vs. úžeh
Úpal je možné dostat i bez toho, aniž byste se pohybovali na slunci, jak již bylo uvedeno v odstavci výše. Neznamená to ovšem, že vás slunce nemůže nějakým způsobem ovlivnit. Jinými slovy úpal člověk může dostat ve chvíli, kdy je jeho tělo přehříváno. Jako příklad uvedeme vyhřátou místnost, která není větraná. Tělo se v těchto místnostech dostává do vysokých teplot, jež jsou velice nebezpečné. Zvlášť v momentě, kdy je fyzicky namáháno. V takovém případě může úpal dojít brzy. Dále k tomu přispívá malé množství tekutin nebo nedostatek čerstvého vzduchu.
Mezi příznaky úpalu patří horečka, malátnost, suchá kůže, zvracení nebo nevolnost. Pokud máte tento problém, je nejdůležitější v první řadě snížit teplotu těla. Nyní se přesuneme na úžeh. Jak vzniká? Úžeh člověk může dostat na přímém slunci. Slunce bývá pro člověka v některých situacích nebezpečné. Ideálně by člověk měl vyhledávat stín a od slunce si čas od času odpočinout. V opačném případě dochází k přehřátí mozku. Jestliže máte pobyt na přímém slunci a objeví se příznaky, jež vám prozradíme, s největší pravděpodobností jde o úžeh.
Příznaky úžehu by vám měly napovědět
Zajímají vás příznaky u výše uvedené nemoci? Mezi příznaky úžehu patří například zimnice, horká spálená kůže, horečka nebo bolesti hlavy. Někdy se může objevit také silná nevolnost. I přes to, že jsou příznaky totožné s výše uvedeným úpalem, lze poznat rozdíl podle toho, jak jste trávili den. Je nutné si odpovědět, zda jste byli na přímém slunci celý den či nikoliv.