Revize by se v bytových domech měli bezpochyby dodržovat. Pokud veškeré revize ignorujete, dříve nebo později může dojít k tragédii, za kterou bude zodpovědný majitel objektu. Jestliže vlastníte bytový dům s několika byty, pak byste pojem revize neměli brát na lehkou váhu. Kromě toho se vyhnete také vysokým pokutám, jež za porušování hrozí.
Revize jsou součástí každého bytového domu
Proč mít revizi? Jednak z toho důvodu, abyste věděli, zda je všechno skutečně v pořádku a jednak také kvůli kontrolám. Nemyslete si, že se vás kontroly netýkají. Jakmile do vašeho bytového domu dorazí kontrola a zjistí jakýkoliv problém, ať už malý nebo velký, okamžitě vám hrozí finanční sankce. Tyto finanční sankce jsou poměrně dost vysoké. Je to zapříčiněno tím, že ohrožujete životy všech lidí, kteří bytový dům využívají k bydlení. Mimo jiné každý požár nebo elektrický zkrat se vyšetřuje.
Budete-li mít revize v naprostém pořádku, nehrozí vám žádné trestné stíhání. To se ovšem nedá říct v momentě, kdy vám při požáru nebo zkratu elektřiny kontrola přijde na to, že vaše revize nejsou stoprocentní. Na co se tedy jakožto majitel bytového domu zaměřit? Věřte nám, že tento úkol není vůbec snadný, protože procesů je opravdu mnoho. Společně se podíváme na to, v jakých věcech je potřeba být opatrný. Majitel bytového domu, ústřední orgán nebo pověřená osoba každopádně musí pravidelně kontrolovat několik bodů.
Co je potřeba kontrolovat?
Z předchozího odstavce víte, že je potřeba pravidelně kontrolovat určité body. Mezi tyto bodfy patří kontrola zdvihacích zařízení, požární bezpečnost a elektrická zařízení. Revize jsou bezpochyby povinné a nelze si tak určit, zda je budete plnit či nikoliv. Jak jsme již naznačovali v předchozích odstavcích, za porušování revizí vám hrozí finanční postih. Pokud dojde k nehodě, pak mimo jiné budete stíhání i za tuto nehodu. Co se týče elektrických zařízení, tady by se kontrola měla provádět alespoň jednou za pět let.
Pětiletá kontrola neplatí u hromosvodu. U hromosvodu se kontrola musí provádět každé dva roky. U požární bezpečnosti je to složitější. V předchozích letech došlo kvůli špatným kontrolám k několika tisícům požárů. Každý rok se tedy musí kontrolovat elektrická požární signalizace, hasící přístroje, osvětlení, větrání únikových cest, požární větrání a zařízení odvodu kouře a tepla. V neposlední řadě také musí být prováděná kontrola hydrantu. Mezi kontrolu je nutné zařadit i plynová zařízení. To platí především pro plynové kotle a spotřebiče.
Nic by se nemělo podceňovat!
Dále je nutné pravidelně kontrolovat tlaková zařízení, komíny i výtahy. U tlakových zařízení je rovněž kontrola stanovena každý rok. Vnitřní kontrola tlakových zařízení se následně stanovuje na dobu každých pět let. U výtahu a komínu by se taktéž měla provádět pravidelná kontrola.