Jste majitelem nemovitosti a pojem průkaz energetické náročnosti budovy téměř neznáte? Pak byste to rychle měli napravit, protože nikdy nevíte, kdy ho budete potřebovat. V tomto článku vám vysvětlíme, o jaký průkaz se vlastně jedná a kdy se bez něj neobejdete. Od doby, kdy průkaz energetické náročnosti budovy existuje, se toho za několik let mnoho změnilo. Zvlášť v případě, jestliže nemovitost pronajímáte nebo prodáváte. Jaké jsou pravidla a na co nesmíte zapomínat?
Průkaz energetické náročnosti budovy
V prvním odstavci vám povíme, co se pod tímto pojmem vlastně ukrývá. Průkaz energetické náročnosti budovy neboli také v realitním oboru PENB zaznamenává, jak vysoce je nemovitost náročná na provoz. Průkaz si dnes můžete nechat vystavit u kvalifikovaných firem, které vám sdělí celkovou náročnost vaší nemovitosti. V žádném případě nic nenechávejte náhodě a jestliže máte možnost, určitě si PENB nechte vypracovat. Jde o jakýsi rozbor v oblasti hospodaření, co se týče energií. S těmito štítky se můžete setkat i u různých spotřebičů, mezi které patří například lednička nebo pračka. Určitě jste si už všimli, že se produkty označují štítkem A+ nebo A++. Samozřejmě hodnoty nemusí být vždy na výborné úrovni.
Kdy je PENB povinné a co jaká písmenka znamenají
Máte-li nemovitost s hodnotou A nebo B, patříte mezi majitele, jejichž nemovitost je maximálně úsporná na hospodaření. Pozor si musíte dávat tehdy, kdy nemovitost nabízíte k pronájmu. Nájemci byste totiž tento štítek měli ukázat a následně sepsat. To stejné platí i při prodeji nemovitosti. V obou případech se jedná o zákonem danou věc, kterou bohužel nemůžete ignorovat. Konec konců i pro vás jako uživatele nemovitosti je výhodné, když víte, na čem vlastně jste.
Nemusíte mít strach, že byste při stavbě nového rodinného domu dosahovali horšího výsledku, než písmenka B. Novostavby bývají v dnešní době v této oblasti mimořádně úsporné a zvlášť v České republice, kdy je to přání každého z nás.