Ačkoliv nepatří pěstování rajčat mezi náročné procesy, čas od času se může stát, že plody popraskají. Pokud vás zajímá, proč rajčata praskají, pak jste tady správně. Za některé příčiny zahradkáři nemohou. Na druhou stranu existují i příčiny, jež si vytváří zahradkáři vlastními chybami. Čemu předcházet, aby rajčata nepraskala?
Rajčata mohou začít praskat
Není pochyb o tom, že ideální podmínky získáte pomocí skleníku. Praskání rajčat ovlivňuje totiž ve většině případů počasí. Budete-li pěstovat rajčata ve skleníku, tomuto problému se snadno vyhnete. Je pochopitelné, že ne každý má možnost pěstovat rajčata ve skleníku. Jestliže patříte do skupiny, která nevlastní skleník, pak je potřeba rajčatům věnovat vyšší pozornost. Častý déšť bývá u rajčat obrovským problémem. Rajčata nesnesou větší množství vody. V momentě, kdy začne několik dnů po sobě pršet, rajčata začnou praskat.
Problém se dá vyřešit výše uvedeným skleníkem. Nemáte-li však tuto možnost, zkuste se příště poohlédnout po kvalitnějších rajčat. Budou sice dražší, za to však odolnější proti vodě. Tento problém si zahradkáři vytváří sami. Pokud jako zahradkář víte, že nebudete rajčata pěstovat ve skleníku, pořiďte si kvalitnější odrůdy. Ty vydrží mnohem více a ve finále jsou i kvalitnější. Musíte však počítat s vyšší pořizovací cenou, což je pochopitelné. Kromě deště mohou rajčata začít praskat vaší zálivkou. Zapomínáte čas od času rajčata zalévat? Nesnažte se následující den provést dvojnásobnou zálivku. Tím rajčatům totiž naopak uškodíte.
Mohu popraskaná rajčata konzumovat?
Ano, popraskaná rajčata se dají normálně sníst. Nemusíte se bát toho, že by obsahovala škůdce či jiné problémy, mezi které patří choroby nebo nečistoty. Za popraskanými rajčaty stojí výše uvedené problémy, nikoliv škůdci, choroby či nečistoty. To je také důvod, proč se nemusíte štítit těchto plodů. Popraskaná rajčata chutnají úplně stejně, jako ta nepopraskaná. Je dobré však tyto rajčata posbírat včas, aby nezačala praskat o to více.