Pokud jste se rozhodli postavit si nový dům, určitě vás bude také zajímat energetická náročnost vaší stavby. V tomto roce došlo k nějakým změnám, které zřejmě nebudou konečné. Cílem těchto změn je přimět lidi, aby volili stavby pasivní a nízkoenergetické. Existují dotační parametry pro novostavby, díky kterým je stavebník schopen dosáhnout na vysoký standart a získat tak zajímavý obnost peněz.
Možnosti vytápění
Pokud si to shrneme, nabízí se nám několik možností vytápění. Elektřina ze sítě, která se uplatňuje pro topení elektrokotlem, pro podlahové topení a také pro ohřev vody. Jeho výhodou jsou celkem nízké pořizovací náklady a nevýhodou jsou náklady za provoz.
Další možností je topení zemním plynem, kdy je kondenzační kotel napojen na otopnou sestavu a využívá se k topení i k ohřevu vody. Výhodou je nižší pořizovací cena a provozní náklady, nevýhodou je nedostatek přípojek zemního plynu v některých lokalitách.
Dalším způsobem vytápění, které vyhovuje novým energetickým požadavkům je tepelné čerpadlo. U tohoto způsobu topení vás potěší nízké provozní náklady, ale nevýhodou jsou vysoké pořizovací náklady. Zajímavým řešením je topení dřevem a biomasou. Brikety, dřevo, palety a štěpka jsou brány jako obnovitelné zdroje energie. Pořizovací i provozní náklady jsou velmi příznivé a dostupnost paliva dobrá a automatické kotle jsou jednoduché a pohodlné na obsluhu.
Vytápění elektřinou
Je tu i možnost kombinace vytápění elektřinou ze sítě spolu s obnovitelnými zdroji. Tento systém ale musí být přizpůsobený jednotlivým stavbám přímo na míru. Aby toto řešení bylo v souladu s novými požadavky, bere se elektrické topení jen jako doplňkové a významnou část musí představovat podíl energie z obnovitelných zdrojů.
Cílem takových nových technologií je, aby v budoucnu byl větší podíl pasivních domů, jejichž předností je maximální komfort, minimální provozní náklady a žádný negativní vliv na životní prostředí.