Období pelargonií sice teprve začalo, ale pokud jsou letos ty vaše obzvláště krásné, pravděpodobně je budete chtít uchovat i na příští rok. Aby vám ovšem přežily zimu, musíte jim vytvořit vhodné podmínky. Rostliny by se ale neměly uchovávat na další rok, pokud jsou starší než tři roky.
Staré rostliny neschovávejte
Pokud máte muškáty starší než 3 roky, není vhodné je dále uchovávat, mají vytáhlé, dřevnaté stonky a nebudou už vypadat tak krásně. V dnešní době se totiž kultivary pěstují spíše pro bohaté kvetení než pro dlouhou životnost. Některé kultivary nevydrží ani jedno přezimování ve sklepě, tak jak to dělaly naše babičky, ale rozhodně se o to můžete pokusit.
Příprava rostliny na zimu
Než muškát odnesete na místo k přezimování, je potřeba ho dobře prohlédnout, jestli není napaden nějakým škůdcem nebo plísní, v takovém případě ho musíte napřed ošetřit chemickým postřikem nebo raději vyhodit. Zvláště na podzim, kdy je už chladno a vlhko jsou muškáty náchylné na plíseň šedou nebo pelargoniovou rez. Rostliny musí být k zimování naprosto zdravé.
Řez rostliny
Před uložením muškátu k zimnímu spánku ho seřízněte na 3 až 4 listy od spodu a dbejte na to, aby jste ho neseřízli do starého dřeva. Dále odstraníme všechny žluté a proschlé listy a povrch květináče dobře vyčistíme, abychom minimalizovali možnou nákazu právě z květináče. Muškáty uklízíme až v době, kdy se očekávají dlouhodobé noční mrazíky. Je dost odolný na to, aby lehké přízemní mrazíky přečkal.
Vhodné místo k přezimování a zálivka
Ideální místo pro zimní období bude mít muškát ve světlé místnosti, kde se teplota pohybuje mezi 6 – 12°C, velké teplotní výkyvy rostlinám škodí. Zálivku omezíme tak, aby byl substrát mírně vlhký, jen tak, aby rostlina nezaschla. Obecně platí, že čím chladnější je místnost ve které muškáty uchováváme, tím menší zálivku budou potřebovat. Nikdy muškáty přes zimu nehnojte!