Naučit děti s financemi je vaší povinností. Pokud je pošlete do světa bez jakýchkoli znalostí a ono se při cestě dospělého jedince zadluží, bude to částečně také vaše vina. Jestliže tedy chcete svému dítěti dopřát jenom to nejlepší, měli byste mu vysvětlit, jak fungují peníze a co si za ně člověk může koupit. Během vysvětlování je také důležité narazit na to, že by si vaše dítě mělo peněz vážit. To znamená, že mu vysvětlíte základy správného nakládání.
Finanční podpora je fajn, ale bez znalostí k ničemu
Pokud vaše dítě finančně podporujete tím, že mu občas dáte nějakou tu korunu, jistě děláte dobře. Jestliže jim ale nevysvětlujete základní pravidla finanční gramotnosti, vyhazujete své finance do kanálu. Vaše dítě s nimi neumí nakládat a neuběhne ani týden a z vašich financí už nemá ani korunu. Zkuste mu vysvětlit, že by si mělo šetřit, jedině tak docílíte splněných snů a přání, ať už se to týká jeho budoucího bydlení nebo automobilu.
Nejlepšími pomocníky při učení finanční gramotnosti je samotná praxe a předměty, které mu ukážou, jak tento svět funguje. Praxe a zmiňované předměty spolu úzce souvisí. Pořiďte svému dítěti pokladničku. Jde o jednu z věcí, která mu pomůže a zároveň si pomocí ní vyzkouší praxi. Samozřejmě své dítě něčím motivujte. Sdělte mu, že mu dáte například pět korun za pochvalu nebo dobrou známku. Nezáleží teď na tom, jaká bude motivace, jde o princip naučit vaše dítě šetřit.
Jednoduché počty
Dáváte-li dítěti kapesné, můžete mu to ukázat právě na něm. Naznačte mu, že by si z kapesného měl něco odložit do pokladničky. Není dobré, když utratí v tentýž den veškeré své peníze, které jste mu dali. Finanční gramotnosti ho naučíte také tím, že se budete zajímat o položky, za které utrácí.
Je-li vaše dítě starší, založte mu bankovní účet, budete tak mít položky pěkně pod kontrolou, a to prostřednictvím internetu.