Prodej nemovitosti se nemůže uskutečnit bez předem připravených smluv. Ty by měly být napsány skutečně kvalitně, protože se jedná svým způsobem o nejdražší věc, kterou v životě máme. Na mysli teď máme pouze majetkové věci, nikoli své zdraví nebo bezpečí. Je pochopitelné, že tyto dvě položky patří před samotné bydlení. Pojďme se však vrátit k podstatě věci.
Smlouva při prodeji nemovitosti aneb začínáme se základními body
Začít byste měli od samého vrcholu smlouvy, kde by mělo být ve středu tučnějším písmem napsáno, o co se vlastně jedná. V tomto případě jde o smlouvu ohledně prodeje nemovitosti. Tuto větu zvládnete napsat za pár vteřin. Dále se soustřeďte na smluvní strany, kde by měly být informace jak o vás, tak kupujícím. Pokud nemovitost kupujete vy, pak se musí nacházet na smlouvě opět informace o vás a prodávajícím. Jestliže máte pocit, že vám už něco na začátku nesedí, ptejte se protistrany, jak je to myšleno nebo proč je na smlouvě uvedeno cizí jméno. Musíte být rázní a trvejte na tom, že jednat budete od teď už jen s přímým kupujícím nebo prodávajícím.
Kromě vašich informací a informací protistrany musí smlouva obsahovat veškeré údaje o nemovitosti. Musí být jasné, že jde skutečně o tu nemovitost, kterou prodáváte nebo kupujete. Dávejte si pozor i na malé změny, které může protistrana dělat a následně sázet na to, že si toho nevšimnete. Co se týče nemovitosti, musíte být maximálně opatrní, protože tady řádí podvodníci téměř na každém rohu. Ty můžete konec konců vidět nejenom mezi obyčejnými smrtelníky, ale také u realitních makléřů. Vždy si tedy pečlivě ověřte, o jakého člověka jde a s kým vlastně jednáte.
Bod smlouvy se opakuje, ovšem podrobněji
Ačkoli je předmět smlouvy svým způsobem uveden na samotném začátku, měl by se později ještě opakovat. Akorát s tím rozdílem, že tentokrát důkladněji. Napište v delších větách, o jaké věci jednáte a jaká podstata ze smlouvy plyne. Jestli se jedná o koupi nebo prodej nemovitosti a kdo komu prodává. Jinými slovy musí být jasně vidět, kdo je kupující a kdo prodávající. V opačném případě nemusí být smlouva po podpisu platná a může být tak snadno napadnutelná.
Dalším bodem, který patří mezi ty důležitější je kupní cena nemovitosti. Ta je podstatná jak pro vás, jakožto kupujícího nebo prodávajícího, tak i protistranu, se kterou o obchodu jednáte. V neposlední řadě je nutné předložit smlouvu finančnímu úřadu, ten na jejím základě udělá výpočet daně z nabytí nového majetku neboli nemovitosti. Ta je ve výši 4 % a platí ji vždy kupující, tedy osoba, která nabývá nemovitost do vlastnictví. Do smlouvy nezapomeňte uvést také věcná břemena nebo ty břemena, která nějakým způsobem omezují využívat nemovitost naplno. Může to být osoba, která má právo zůstat v nemovitosti až do důchodu nebo osoba, která má část nemovitosti v pronájmu.
Blížíme se ke konci
Blížíme se do konce, kde by měla být informace o tom, kde se smlouva podepsala, stačí napsat například místo nebo město. Vedle toho by se mělo objevit aktuální datum, nikoli žádné falešné, které by vypovídalo, že byl obchod uzavřen už v minulosti. Na závěr zajděte podpisy ověřit na CZECH POINT, který naleznete dnes na každé poště. Úředně podepsané a ověřené podpisy jsou základem každé takové smlouvy, bez ohledu na to, jak vysoká je kupní cena nemovitosti.
Proces si hlídejte i v případě, že vám s obchodem pomáhá zkušený realitní makléř. Je dobré si jeho práci nějakým způsobem ověřovat. Jedině takhle omezíte případná rizika odcizení nemovitosti nebo finančních prostředků. Následně by vás totiž mohly tahanice po soudech stát nejenom finance, ale také i čas, který je relativně vzácný, a to převážně pro pracující lidi. Buďte při prodeji nebo koupi nemovitosti maximálně obezřetní a opatrní.