Koupili jste si novou kytku a po pár dnech se vám kolem ní začalo hemžit hejno tmavých mušek? Právě pro svou šedočernou barvu se těmto drobným muškám říká smutnice. Nejčastěji se vyskytují v blízkosti pokojových rostlin v teplém a vlhkém prostředí. Pokud se tomu tak stane, čím dříve se jich pokusíte zbavit, tím méně času a prostrědků vás to bude stát. Nejsou to sice nejnebezpečnější škůdci, ale dokáží vám udělat pěknou neplechu. Naštěstí existuje hned několik řešení, jak se tohoto hmyzu zbavit.
Odkud se berou?
Tento malý hmyz nás obtěžuje svým nekonečným poletováním a protože si za svůj přechodný domov vybírají květináče, vyrážejí z nich na pravidelné nálety. Některé druhy se mohou vyskytovat i v zahradách. Většinou si je domů přineseme v substrátu, který jsme si zrovna koupili. Do něho tento hmyz naklade vajíčka, ze kterých se velmi rychle vylíhnou larvy a po zhruba 2 až 3 týdnech se z nich vylíhnou dospělí jedinci. Tak si nevědomky tyto smutnice přinášíme domů. Mohou se ale do našich domovů dostat i z venku, pokud máte doma pro ně vhodné podmínky, jakými je v první řadě vysoká vlhkost.
Likvidace bez chemie
Smutnice se likvidují celkem těžko a většinou se jich zbavíme až když nemají k dispozici žádné květináče s hlínou a rostlinami. Přesto existuje několik řešení, jak se o to pokusit. Nasazení parazitických hlístic je nejosvědčenější metodou likvidace smutnic. Metoda spočívá v tom, že hlístice napadnou larvy přes dýchací nebo trávící otvory, tak se dostanou do jejich těla a postupně je usmrtí. Další možnost likvidace bez chemie je zálivka výluhem z kopřiv, která působí jako biologická dezinfekce a pro larvy je silně toxická. Zároveň také odpuzuje dospělé jedince.
Další možnosti likvidace
Použít můžete také lapače v podobě lepících štítků, které smutnice přilákají a ty se přilepí na tento štítek, který je potřený lepidlem. Pokud se vám smutnice nekontrolovatelně přemnožily, budete muset sánout po chemické likvidaci, která je zřejmě poslední možností jak se jich zbavit. Už delší dobu se dbá na složení použitých látek, takže tyto postřiky jsou rok od roku méně škodlivé pro rostliny. Těm totiž larvy smutnic, které v hlíně vytrvale okusují kořínky, škodí mnohem víc.