Krb nebo krbová kamna mívají skleněné okénko ve dvířkách, abychom si mohli užívat uklidňující pohled na plápolající oheň a hořící dřevo. Jde také o světlo, které plameny vydávají. Oheň v krbu nebo v krbových kamnech nám vytváří teplo a pocit klidu a pohody. Pohybující se hořící dřevo ovšem zanáší skleněné okénko sazemi a připáleninami a tím snižuje celé kouzlo, které krb má.
Čištění okénka
Na trhu najdete nespočet různých přípravků na odstranění sazí, ale většina lidí si stejně nakonec vystačí s papírovou utěrkou nebo s toaletním papírem, což je nakonec i ten nejsnadnější způsob čištění. Pokud je navíc vlhký, pochytá na sebe více popelu a nečistot. Jemný popel, který se i po vyčištění drží v rozích, dokáže velmi dobře dočistit zanesené sklo. Chemické prostředky použijte až po tomto ručním očištění, které vám podle míry zanesení nějaký čas zabere.
Správným topením si usnadníte práci
Abyste minimalizovali znečištění skleněných dvířek, nikdy nedávejte do krbu mokré dřevo a opravdu nikdy nepoužívejte k topení dřevo z čerstvě pokáceného stromu. To obsahuje plno silic, šťáv a vody, proto používejte jen dřevo dobře vysušené. Do krbu nepatří ani dřevo s nátěrem, lakem nebo ošetřené voskem. Mnohdy chceme v krbu spálit i to, které nám zůstalo z bouracích prací na domě, ale právě takové dřevo je většinou ošetřeno nějakým nátěrem a proto není vhodné k topení.
Pozor na pohyb dřeva při hoření
Je samozřejmé, že dřevo se při hoření pohybuje. Pokud hoří více ve předu, posune se vám při hoření směrem k okénku. Měli byste dbát na to, aby se ohořelé a dlouhé kusy polen k okénku nedostaly. Pokud se ohořelé polínko opře o sklo, zanechává stopy, které se velmi špatně čistí a to ještě víc, pokud se jedná právě o mokré dřevo. To totiž způsobí vypařování vodních par, jejich rychlou kondenzaci na skle a právě do těchto usazenin se velmi dobře dostanou saze a nečistoty. Tyto pak ještě více zatvrdnou vlivem vysoké teploty a vy budete mít velkou práci s jejich odstraněním.