V dnešní době je ve většině domácností myčka nádobí neocenitelným pomocníkem. Nabízí nám velký komfort, šetří náš čas a také díky myčce snadněji udržujeme v kuchyni pořádek. Někdy se může stát, že když myčku otevřeme, cítíme z ní nepříjemný zápach. Zapomínáme totiž, že přestože je určena k mytí nádobí, tak i samotná myčka potřebuje údržbu a je potřeba se o ni starat. Víte jak?
Na co si dávat pozor?
Zápach způsobují hnijící zbytky potravin a bakterie, které se uvnitř množí. Je logické, že takové vlhké prostředí je na jejich množení přímo ideální. Z tohoto důvodu nezapomínejte, že myčka není drtič odpadků a proto do ní vkládejte jen nádobí bez zbytků jídla. Je dobré se o myčku starat ještě předtím, než zápach ucítíte, protože spolu s bakteriemi se přenese na všechno, co jste v ní umyli. Také je důležité rozeznat, jestli jde o zápach z myčky nebo z kanalizace. Neodborně instalované odtoky totiž mohou také způsobit zápach.
Čištění myčky
Pokud vidíte v myčce místa, kde se usadily větší nečistoty, tak je ihned odstraňte hadříkem nebo papírovým ubrouskem. Rovněž mastnotu a viditelné nečistoty je potřeba odstranit mechanicky. Aby nebylo čištění myčky jen poloviční, musíte vyndat a vyčistit také filtr, ve kterém se zachycuje nejvíce nečistot. Osvědčenou domácí metodou mytí myčky je hrníček s octem, který vložíte do horní zásuvky a zvolíte program s nejvyšší teplotou. Ta pomůže zničit nejvíce bakterií. Na trhu také můžete koupit spoustu silných čističů proti mastnotě i proti vodnímu kameni.
Jiné příčiny zápachu
Myčka je technologicky vyrobená tak, že vytlačuje vodu ven, ale jsou i případy, kdy z kanalizace může procházet zápach přímo do myčky. V takovém případě se doporučuje kontrola zapojení. Také se může stát, že pokud se umyvadlo a myčka dlouho nepoužívaly, odpadová voda pak steče do myčky. Tomu zabráníte tak, že vývodovou hadici zvednete nad úroveň odpadu umyvadla. Tohle však platí spíše pro starší myčky.