Bankovní společnosti se předhánějí v tom, jaké kdo nabídne služby pro své klienty. Doba, kdy jste platili za poplatky nemalé finance je už dávno pryč. To stejné platí i o výpisech z vašeho bankovního účtu, který vám chodil minimálně alespoň jednou za měsíc. I za tuto službu si bankovní společnosti nějaký ten rok zpátky účtovaly finanční prostředky. To se však s časem mění.
Technologie postupuje a poplatky klesají
Jednak už si nemusíte říkat o papírový výpis z bankovního účtu, protože vše vidíte během pár vteřin ve svém internetovém bankovnictví. Pokud tedy chcete znát váš zůstatek nebo se podívat na měsíční výdaje a příjmy, jednoduše se přihlásíte a máte vystaráno. Papírové výpisy z bankovního účtu už rozhodně nejsou v módě. Kromě toho se snižují i měsíční poplatky za vedení účtu. Pokud nějaká bankovní společnost si tyto poplatky účtuje, tak pak jedině do určité měsíční částky. To znamená, že v momentě, kdy vám měsíčně přistane na bankovním účtu určitá částka, poplatky vám budou prominuty. Částka je opravdu minimální, takže ji splní téměř každý.
Nemyslete si ovšem, že to bankovní společnosti provádí zadarmo. Finanční prostředky si účtují za jiné služby a ve větším měřítku, než tomu bylo doposud. Na jednu stranu je dobré, že jsou bankovní účty zbaveny poplatků, ale na stranu druhou si je banky účtují jinde. Jestliže například chcete požádat o tištěný výpis z bankovního účtu přímo na pobočce, zaplatíte za to finance navíc. V některých případech jde až o stokorunovou částku. Je tedy lepší si tisknout výpisy svépomocí, a to z pohodlí domova. To stejné platí o výběru na pokladně. Daleko efektivnější a levnější je výběr z bankomatu, který vás při výběru ze svého bankomatu nestojí ani korunu.
Na čem ještě bankovní společnosti vydělávají?
Nejziskovějším produktem jsou pro bankovní společnosti půjčky, úvěry a hypoteční úvěry. Právě tady dokážou bankovní společnosti ročně točit miliardové zisky. Některé bankovní společnosti si navíc účtují poplatek za vyřízení půjčky, který je ve výši jednoho procenta. Určitě si dokážete představit tedy, o jakou částku se jedná v momentě, kdy má klient zájem o 300 tisíc korun. Dále jsou účtovány úrokové sazby, podle toho, jak bonitní je klient.
Tato částka se tak může vyšplhat na nemalé finance, které ročně klient bance odevzdá zcela zbytečně. Jestliže jsou vaše úrokové sazby u půjček vyšší než 15 %, měli byste s tím začít něco dělat.